Az egyik legkedveltebb növény még az első évben kertészkedők körében is a paradicsom. Nem véletlen, hiszen egy négy fős család átlagosan egy évben majdnem 30 kiló paradicsomot eszik meg egy évben. Tehát, ha elkezdünk kertészkedni egyáltalán nem mindegy, hogy mennyi és milyen minőségű paradicsomot szüretelünk. Arról már nem is beszélve, hogy jó eséllyel sokkal teltebb ízvilágú, zamatosabb termést fogyasztunk így, mintha a boltban vennénk meg.
- tipp: A paradicsom helyes ültetése
Egy fontos tanácsa paradicsom ültetéshez, hogyha szép, erős, ellenálló paradicsom palántákat szeretnétek, érdemes palántázáskor az esetleges virágokat eltávolítani, mert palántázáskor korai még, hogy virágozzon és termést hozzon. Ezen kívül érdemes az alsó leveleket eltávolítani, kb. 20 cm magasságig felcsupaszítani. Nem kell sajnálni a növényt, mert ez vissza fog nőni. Helyezze ezt az üres részt oldalirányba a talajba és ez a rész is szépen le fog gyökeresedni. Minél dúsabb lesz a gyökérzet, annál erősebb lesz a növény. Többet tud teremni és egészségesebb is lesz. Néhány hét múlva újra erős lesz a növény és újra virágot fog hozni.
- tipp: Minőségi, szerves trágya
A paradicsom egészséges fejlődéséhez a minőségi palántaföld és a szerves trágya használata nagymértékben hozzájárulhat. Az ültetéskor alkalmazott trágyát érdemes a talajjal minél alaposabban elkeverni és mélyen elhelyezni. Ennek köszönhetően nem ég ki a növény gyökeres és ösztönözve lesz arra már a kezdetekben is, hogy minél mélyebben növesszen gyökeret.
- tipp: Helyezd el időben a támasztékot
A friss palánták ugyan még nem szorulnak támrendszerre, folyamatos kötözésre, azonban hamarosan erre is szükség lesz. Érdemes a karókat, futtatórácsokat már ültetésnél elhelyezni, leszúrni. Ilyenkor még nem fog sérülni a növény gyökere. Használhatsz ehhez a boltban kapható erre a célra értékesített támasztékot, de használhatsz ehhez bármilyen otthon elérhető karót, bambuszt stb.
- tipp: Kedvező növénytársítások
A paradicsom mellé nem csak a tányéron, hanem a kertben is jól illeszkedik a bazsalikom. Ezek az erős illatukkal tartanak távol bizonyos kártevőket. De alkalmasak lehetnek erre a gyökérnövények is (pl.: cékla), hiszen ezek egyrészt nem felfelé terjeszkednek, másrészt más a tápanyag igényük, mint a paradicsomnak. Virágok közül pedig kifejezetten kedveltek a büdöske, illetve sarkantyúka.
- tipp: Ültetés után alapos öntözés
Az öntözés után érdemes egy alapos öntözéssel folytatni és a következő pár napban ettől eltekinteni, hogy ösztönözve legyen a növény a gyökér növesztésére. Arra érdemes ügyelni, hogy ne locsoljuk le a paradicsom leveleit és szárát, hiszen hosszú távon ez vezet a gombás betegségek kialakulásához. Az öntözés kapcsán érdemes éppen ezért valamilyen csepegtető öntözési megoldást választani, amely éppen ezt a célt szolgálja. Itt sokakban felmerül, hogy mennyire kritikus a csepegtető szalagok és csepegtető csövek kiosztása. Sokak ugyanazzal a távolsággal kalkulálnak, amilyen tőtávolságot alkalmaznak az ültetés során, vannak azonban, akik ebben kompromisszumot kötnek és nem zavarja őket a növény oldal irányú gyökérnövekedése.
- tipp: Védekezés a fagy ellen
Nem véletlen kell a paradicsomot május 15 környékén kiültetni, hiszen ekkor már nem nagyon fordulnak elő hajnali fagyok. Ha már korábban is kiültetnéd, vagy az időjárás előrejelzés szerint hajnali fagyok várhatóak, alkalmazhatsz a paradicsom felé elhelyezett pillepalackkal, vagy egy szakszerűen telepített fátyolfólióval (ezzel akár 2 fokot is emelsz a hőmérsékleten).
- tipp: A paradicsom kacsolása
A paradicsomnak az van a genetikájába kódolva, hogy bokor akar lenni. A paradicsom nevelése során ezt meg kell ekadályoznunk. Ennek a megfelelő módja a kacsolás, a hónaljhajtások letörése. Ezeket amiatt kell eltávolítani, mert ágakká fejlődhetnek. Minél több ilyen van rajta, annál jobban elvonja az energiát a növénytől. A paradicsom kacsolása egy rendszeres feladat. Amennyiben kimarad 3-4 nap, akkor komplett új ágat növeszt magára. Ha frissen csináljuk, akkor még egyszerű lesz letörni ezeket. Semmi mást nem kell csinálni, mint a levelek tövében növő hajtásokat óvatosan kitörjük. Törekedjünk arra, hogy alapos és gyors munkát végezzünk és ne okozzunk sérülést a növényen. Hiszen, ha sérülést okozunk a növényen, akkor ott különböző gombás megbetegedések ki tudnak alakulni. A vastagabb kacsokat akár ki is vághatjuk egy metszőollóval a törés helyett. A szár alsó részeiről érdemes hasonló okból az alsó leveleket eltávolítani. Amennyiben olyan elágazásunk van, ahol két ág van, érdemes azt megtartanunk, amin virág is van.
+1 tanács – miért van ezekre szükség?
Ha megfigyeled a fentieket és igazából bármelyik hasonló cikkben és videóban előforduló tanácsot, mindegyik a paradicsom megfelelő tápanyag-, illetve vízigényére, illetve a hatékonyság érdekében forszírozott magas hatékonyság, illetve gombabetegségek megelőzésére vonatkozik. Általánosságban elmondhatjuk, hogy ezen tanácsok többségére nincs szükséged például egy permakulturás növénytermesztés esetén, ugyanakkor tapasztalatunk szerint ez például egy kertvárosi környezetben korlátozottan alkalmazható (pl.: fél méter vastagon friss istállótrágya elhelyezését kevés szomszéd tolerálja a kölcsönös jó szándék ellenére is). Tehát a fentiekre nem minden esetben lesz szükség. A konkrét helyzetre való alkalmazáshoz természetesen szükséged lesz saját bölcsességedre, a saját kerted ismeretére.