Ahhoz, hogy megalapozott döntsét hozzon egy mágnesszelep vásárlása során, érdemes pár információval tisztában lenni. Ezeket gyűjtöttük most össze kedves vásarlóinknak.
A mágnesszelep részei, alkatrészek
A mágnesszelepnek 4 fontos része van:
- Az alsó kamratér egy egyszerű öntvény. Ez biztosítja a víz be- illetve kiárámalását.
- A gumimembrán az alsó kamratér felett helyezkedik el.
- A felső kamratér a membrán felett helyezkedik el.
- Az elektromos / kézi vezérlés: ennek része az ún. szolenoid, amely egy elektromágnes segítségével vezérli a mágnesszelepet, hogy nyisson vagy zárjon.
Elhelyezkedhet a mágnesszelepen egy ún. átfolyásszabályozó is. Ezzel állítjuk be, hogy a rugó alatt elhelyezkedő gumimembrán mennyire erősen feszüljön az alsó kamratérre. Szeretnénk azonban azt a gyakran visszatérő tévhitet eloszlatni, hogy ez egy statikus nyomásérték beállítására való. Ugyan tényleg el lehet vele érni a nyomásszabályozást, de ahogy a nevében is szerepel, ez alapvetően az átfolyó víz mennyiségének szabályozására való. Amennyiben a beömlési oldalon változik a nyomás, akkor a kiömlési oldalon is növekedni fog a nyomás.
Mágnesszelep vásárlói útmutató – mi alapján válasszon mágnesszelepet?
Az alábbiakban rövide összeszedtünk pár szempontot, amelyet tapasztalatunk szerint érdemes figyelembe venni egy mágnesszelep kiválasztásakor.
- Márka tekintetében mi magunk nem rendelkezünk preferenciákkal. Kiemelten javasoljuk mind a Hunter, mind a Rain Bird mágnesszelepeket.
- A rendelkezésre álló áramforrás függvényében határozza meg, hogy 9V, vagy 24V mágnesszelepet kell alkalmazni. Amennyiben nincs kiépített 220V hálózati csatlakozás, vagy nem szeretne a kiépítéssel, elburkolással, vezetékezéssel, villanyszerelő hívásával foglalkozni, akkor válasszon 9V mágnesszelepeket. Minden más esetben a 24V mágnesszelep alkalmazása a javasolt.
- A választásnál vegye figyelembe az átfolyó víz maximális mennyiségét. Az öntözőrendszer tervezőjével egyeztesse, hogy mekkora egyes öntözőrendszer zónák vízigénye. Nézze meg, hogy az egyes mágnesszelepek mekkora nyomáseséssel rendelkeznek egyes átfolyó víz értékeknél. A mágnesszelepen a nyomásesés kerti öntözőrendszer esetén ne haladja meg statikus nyomás 10 százalékát (pl.: 5 Bar hálózati víznyomás esetén max. 0,5 Bar nyomásesés legyen a szállított vízmennyiség mellett).
- A mágnesszelep átmérője legyen ugyanakkora, mint a gerincvezeték átmérője.
- Csepegtető öntözés esetén válasszon mindenképpen átfolyószabályozós mágnesszelepet. Ebben az esetben kínálatunkból a Hunter PGV-101 mágnesszelepet javasoljuk Önnek.
- Ellenőrizze, hogy a mágnesszelep működési nyomástartománya megfelel a rendszerben lévő nyomásértékeknek, azaz van a rendszerben megfelelő nagyságú nyomás (pl.: nem IBC tartály), illetve nem túl magas a nyomás értéke (jellemzően 10 Bar felett).
- Kisebb szennyeződések esetén (pl.: kis mértekben homokol a kút) kínálatunkból a Rain Bird DV mágnesszelepek családot javasoljuk Önnek.
A mágnesszelepek működése
A mágnesszelepek legfontosabb alapelve – nyomásigény
A nálunk kapható mágnesszelepek alaphelyzetben zárt mágnesszelepek. A lakossági öntözőrendszer mágnesszelepek esetében a nyitást ugyan egy elektromos jel indítja el, a gumimembrán zárása és nyitása mégis egy nyomásvezérelt folyamat és viszonylag lassan (min. 5-10 másodperc alatt) történik meg. Amiatt fontos ez a fokozatos zárás és nyitás, hogy az ún. kosütésnek ellenálljanak a mágnesszelepek.
Megjegyzés: ebből következik egy fontos dolog. Gyakran keresnek meg minket azzal az igénnyel, hogy valaki egy IBC tartályra szeretne mágnesszelepet elhelyezni. Ez sajnos valamilyen nyomásfokozás nélkül nem fog működni, hiszen a kínálatunkban szereplő mágnesszelepek nyitásához 1-1,5 Bar nyomás szükséges.
A mágnesszelep működésének lépései
- A mágnesszelep zárt állapotban a víz a mágnesszelep alsó kamratérbe folyik. Egy szűrőn keresztül a víz átszivárog a felső kamratérbe és megáll a mágnesszelep tekercse alatt. Ebben a helyzetben a víz még nem tud átfolyni a mágnesszelepen, mert a kamratéri nyomások kiegyenlítődnek (emiatt nevezik ezeket nyomáskiegyenlített mágnesszelepeknek is), így a gumimembránra felülről ható nyomóerő nagyobb, mint az alulról jövő, tehát a mágnesszelep nem nyit ki. Ez a kiindulási helyzete a mágnesszelepnek, emiatt alapból zárt állapotúak.
- A mágnestekercs az adott zóna indításakor kap egy impulzust, így a tekercsben lévő vasmag elmozdul és a vezérlőtű kimozdul a helyéről. A felső kamratérből lefolyik a víz egy tűhegynyi furaton keresztül, lecsökken a nyomás, így a gumimembrán felemelkedik, azaz kinyit a mágnesszelep.
- A feszültség megszűnésekor nem folyik áram a mágnestekercsen, emiatt a vasmag a helyére ugrik és lezárja az apró méretű vezérlő rést. A szűrőn keresztül továbbra is víz áramlik a felső kamratérbe, így újra kiegyenlítődik a nyomás és a gumimembránt leszorítja, így a felső kamratérből nem tud víz áramlani.
A mágnesszelepek kézi nyitása
Néha igény az öntözőrendszerek esetén egyes zónák manuális indítása. Ez előfordulhat mind a telepítés, mind később az üzemeltetés során. Talán legegyszerűbb mindezt az automata vezérlőről indítani, különösen abban az esetben, hogyha wifi-képes, smart vezérlőről van szó. Sokan ugyanezt a mágnesszelep segítségével szokták elvégezni (erre mondjuk telepítésnél mindenképpen szükség lehet).
Lehetősége van a rendszer manuális indítására a légtelenítő csavart meglazításával. Ennek helye van abban az esetben, ha például beépítéskor levegő, vagy kosz, szennyeződés szorul a gumimembrán felé. A lazítás hatására kibuggyan a víz és kinyit a mágnesszelep és utána újra megszoríthatjuk. A mágnesszelep manuális nyitására leginkább ezt érdemes használni.
hasonló hatást lehet elérni (bár a gyakolatban mi nem javasoljuk gyakran alkalmazni), ha a szolenoidot egy negyed fordulattal megnyitjuk. Ha bármi miatt ez választottuk, akkor akár óvatosan két ujjal elfordítva vissza is tudjuk zárni. Amennyiben azonban túlságosan gyakran indították manuálisan a rendszert a szolenoiddal, akkor a szolenoid alján lévő O gyűrű könnyen megsérül és akkor folyamatosan átenged a szelep.
Megj: Amennyiben a záráskor azt tapasztaljuk, hogy például 5-6 mp alatt ereszkednek le a szórófejek, akkor ne ijedjünk meg ne kezdjük el erősebben meghúzni. Maradjunk annál a módszernél, hogy csak két ujjal nyissuk, és óvatosan két ujjal zárjuk.
Mágnesszelepek – kalapácsütés elleni védelem
Azért zár el lassan a mágnesszelep, mert idő kell ahhoz, amíg feltöltődik a kamratér. Ahogy feltöltődik a kamratér, úgy egyenlítődik ki a nyomás a gumimembrán két oldalán, amely segít a membrán lefelé nyomásában. Amint a nyomás kiegyenlítődik, a mágnesszelep lezár. Amiatt nem marad nyitott állapotban, mivel a membrán alső felének felülete jóval kisebb, mint a felső felülete, így a fizika törvényei alapján nagyobb erő hat rá felülről. A kosütést hatása éppen ezzel a működési móddal van kiküszöbölve.
A mágnesszelep helyes telepítése
Óvintézkedések – elzáró főcsap
Minden szelepaknánál érdemes beszerelni egy főcsapot. Ez hasznos mind a beépítésnél, mind a későbbi szervízelésnél, ha hibát keresünk. Elzáró csapot több akna esetén minden aknába érdemes külön-külön is elhelyezni a magasabb költségek ellenére is. Tapasztalatunk szerint a minőségi munka hosszú távon megtérül. Egy több zónás kertnél például előfordulhat, hogy amennyiben csak egy mágnesszelep enged át, akkor csak az az egy aknát kell átmenetileg lezárni (nem kell a teljes rendszert lezárni), így a többi zóna gond nélkül tud működni, amíg kihívják a szerelőt / hibát keresnek / beszerzik a szükséges csere alkatrészeket. Ügyeljünk arra, hogy a főelzáró csap a cső méretének megfelelően legyen kiválasztva.
A mágnesszelepek helyes telepítése
Praktikus tanácsok a mágnesszelep telepítéséhez:
- A mágnesszelepeket minden esetben szelepaknába telepítse, semmiképpen sem a földbe
- A szelepakna telepítését a csövek megfeszülése, mozgásképtelensége miatt nem praktikus úgy végezni, hogy korábban az öntözőrendszer csöveket már előre telepítette és betemett. Természetesen így is meg lehet oldani, de praktikusabb, ha nagyobb mozgástere van a KPE csöveknek.
- A mágnesszelepeket érdemes kényelmesen hozzáférhető helyre telepíteni. A KPE csövek nagy arányt képviselnek egy öntözőrendszer anyagszükségletén belül, emiatt érdemes a mágnesszelepeket minél közelebb vinni a kiszolgált területhez (pl.: akár több szelepaknát kialakítani a területen).
- A mágnesszelepek elhelyezésénél ügyeljen arra, hogy hozzáférhető maradjon, illetve hollanderes idomokkal kösse be. Minkettő azt a célt szolgálja, hogy a későbbiekben szervízelhető legyen.
- Figyeljen rá, hogy a szelepakna zöld teteje a környező talaj síkjával egy szintben helyezkedjen el.
- A szelepakna oldalát a szükséges helyen vágja ki nyugodtan pl.: flex segítségével, hogy a csövek kivezetése az aknában lévő mágnesszelepek elhelyezéséhez alkalmazkodjon.
- A szelepakna alatt helyezzen el vakondhálót / geotextilt / kavicsból drén réteget, szelepakna széleinél pl.: téglasort (biztosítva az egyenes felfekvését) abból a célból, hogy a későbbiekben se legyen tele a szelepakna különböző szennyeződésekkel és kényelmesen, praktikusan tudjon szervízelni / téliesíteni.
- Átfolyásszabályozós mágnesszelep esetében egy menetes szár segítségével tudjuk a túlzott vízátfolyást megakadályozni (pl. alacsony vízfogyasztású csepegtető rendszer esetén). Az átfolyásszabályozón ugyan nincs semmilyen skála, de mégis érdemes kiszámolni, hogy mekkor az utána lévő zóna vízfogyasztása és egy egyszerű átfolyás méréssel ennek megfelelően beállítani az átfolyó víz mennyiségét. Iránymutatást adhat az is, hogy sistergő hangot adhat ki a rendszer, amennyiben túl sok víz megy át rajta. Ha pedig túlságosan el van rajta zárva, akkor nincs elegendő vízmennyiég a kimeneti oldalon, akkor lazítani kell rajta.
A mágnesszelepek elektromos bekötése
A mágnesszelepek helyes bekötéséhez:
- használjon vízmentes zsírcsatlakozókat.
- A szelepaknában lévő összes mágnesszelep egyik (tetszőleges) vezetékét fogja össze egymással, illetve az YSLY vezérlőkábel közös szálával. Tekerje össze ezeket és helyezze el a weboldalunkon található kék-sárga színű közös szálhoz kínált zsírcsatlakozóban.
- A mágnesszelepek másik vezetékét a fekete zsírcsatlakozó segítségével kösse össze az YSLY kábel számozott vezetékeivel. Ügyeljen arra, hogy a számozott vezeték kiválasztását valamilyen Ön számára áttekinthető rendszer szerint végzi, hogy a későbbeikben mind az automata vezérlőbe bekötéskor, mind a mindennapi üzemeltetéskor egyértelmű lesz, hogy mikor, melyik öntözőrendszer zónát indítja.
A mágnesszelep bekötésénél elkövetett gyakori hibák
Tipikus hiba beépítésnél – a mágnesszelepeken folyamatosan átfolyik a víz
A mágnesszelepeknek van egy folyásiránya, amely a mágnesszelep oldalán egy nyíllal van jelölve. Mi történik akkor, ha a mágnesszelep fordítva kerül beépítésre? Ebben az esetben a mágnesszelep folyamatosan átengedi a vizet.
Tipikus hiba beépítésnél – a mágnesszelepen nem folyik át a víz manuális nyitás hatására sem
A mágnesszelepek csatlakozásához hollanderes idomokat alkalmazunk. Ezekben a szigetelő gumigyűrű rögzítéséhez műanyag rögíztődugók vannak behelyezve (hogy szállítás közben, a boltban, stb ne vesszenek el). Ezeket a műanyag dugókat néha benn felejtik figyelmetlenségből. Ilyenkor előfordulhat, hogy nem enged át a mágnesszelep.
Tipikus hiba beépítésnél – a mágnesszelepen mellett szivárog a víz
A mágnesszelepek csatlakoztatását kétféleképpen szokták megoldani. Egyrész a mágnesszelep csatlakozási pontján lehet egy műanyag menetes idom (pl.: karmantyú) / menetes alkatrész (pl.: nyomáscsökkentő), illetve akár KPE idom. Ezeken a pontokon teflonszalagot kell alkalmaznunk. több hibát is elkövethetünk, amelyek mindegyike a víz szivárgását okozhatja:
- Amennyiben kifelejtettük, vagy nem használtunk elegendő mennyiségű teflonszalagot, akkor szivároghat mellette a víz.
- A mágnesszelep csatlakozási pontján lehet egy hollanderes idom, ahol kiesett a szigetelésért felelős gumigyűrű
- Betemetéskor előfordulhatott, hogy megfeszülnek a csövek és ezek olyan nagy feszültséget, deformációt okoznak, hogy az egyes hollanderes idomok mellett szivároghat a víz.
Tipikus hiba mágnesszelep szerelésnél – a gumimembrán alá szennyeződés kerül
Szerelés után érdemes a mágnesszelepet átöblíteni, mert szerelés közben bekerülhet a rendszerbe szennyeződés (föld, sár, kavics, homok), vagy egy műanyag darab (pl: nyeregidom megfúrásakor) és a membrán alá egy kis fizikai akadály beszorul. Érdemes ezért indításkor a rendszert átöblíteni, esetleg lecsavarni a mágnesszelep felső kamraterét, kiemelni a membránt és kivenni belőle a kavicsot, ha valóban szennyeződés került alá.
A mágnesszelepek szerelése, szerelési útmutató dióhéjban
Amikor a mágnesszelepnek elzárt állapotban kellene lennie és mégis átfolyik, szivárog
- Ez a hibajelenség több okból is előfordulhat, ahogyan a rendszer manuális nyitása kapcsán írtuk. Ellenőrizzük, hogy nem lazította-e meg valaki a légtelenítő csavart, vagy nem fordította el a szolenoidot.
- Előfordulhat olyan is, hogy a membránon lévő szűrőbe került valami nagyon apró szennyeződés. Sok esetben segíthet, ha ezt átöblítjük, vagy akár kompresszorral átfújni.
- Amennyiben egy kavics erőteljesen megüti a membránt, akkor szélsőséges esetben deformálódhat és akkor finoman átenged a rendszer.
A szelepkhez lehet vásárolni javító készletet, gumimembránt, illetve szolenoidot.
A mágnesszelepek fajtái
Kínálatunkban számos mágnesszelep rendelkezésre áll. Kínálatunkból választhat:
- márka alapján: Hunter mágnesszelepek, Rain Bird mágnesszelepek
- A csatlakozás típusa alapján: külső menetes mágnesszelepek, belső menetes mágnesszelepek (megj.: Az esetek többségében a külső menetes mágnesszelepeket javasoljuk, hiszen tapasztalatunk szerint ennek a bekötése a leggazdaságosabb hollanders idomokkal pótlólagos műanyag menetes idomok alkalmazása nélkül.ó
- A csatlakozás külső átmérője alapján: kínálatunkban megtalálhatóak ¾”, illetve 1” keresztmetszetű mágnesszelepek
- Az alkalmazott elektromos csatlakoztatás alapján: vannak 9V elemes, illetve 24V szoleoniddal rendelkező mágnesszelepeink.