Őszi lombgyűjtés – kell vagy nem kell?

A lombok őszi elszíneződése és lehullása tagadhatatlanul az évszak egyik legszebb és legmegragadóbb természeti látványa. A fák lombkoronájának fokozatos átváltozása a zöldből a sárga, narancssárga és vörös árnyalatokba, majd a falevelek fokozatos lehullása igazi ünnepe a természetnek. Bár pár hétig kissé rendetlennek tűnhet a kert a szétszórt levelektől, ez a folyamat elengedhetetlen az egészséges életciklus fenntartásához. Kell-e az avar gyűjtésével foglalkoznunk, illetve, ha igem, akkor milyen helyzetekben, miért? Erről szól most rövid írásunk.
 
Honnan gyűjtsük össze az avart? 
A falevelek összegyűjtése és eltávolítása a kertből hetek vagy akár hónapok munkáját is igénybe veheti, hiszen a különböző fafajok nem egyszerre váltják le lombozatukat. Egyes fák, például a gyümölcsfák jóval tovább megtartják leveleiket, különösen enyhe őszi időjárás esetén. Fontos azonban a kerti utak, ereszcsatornák és a gyep rendszeres tisztítása a lehullott levelektől, nehogy eltömődjenek vagy a fű rothadása problémát okozzon.
 
 
Mire használjuk fel az ősszel összegyűjtött avart?
A lehullott lomb korántsem csak bosszantó hulladék. Éppen ellenkezőleg! A kert értékes, sokoldalúan felhasználható nyersanyaga:
  • A vastag avarréteggel megvédhetjük az ágyásokban a növényeket a fagytól
  • egyre inkább terjednek például a méh-, illetve rovarbarát barát kertek mellett sünbarát kertek, így a kert rejtett zugaiban menedéket kínálhatunk a sünöknek, rovaroknak és más apróbb állatoknak a tél leghidegebb hónapjaira.
  • Ha egyidőben hullik le a lomb, érdemes a leveleket a komposztálóban rétegezni a kerti szerves hulladékokkal és érett komposzttal. Így a lomb tápanyagai bekerülnek a természetes körforgásba, és a következő tavaszra értékes, tápanyagdús humuszként hasznosulhatnak a növények számára.
Mikor távolítsuk el a kertből az avart? 
Fontos odafigyelni arra, hogy a kártevőket vagy betegségeket hordozó növényi részeket ne hagyjuk a kertben. Ezeket tanácsos külön tárolóba gyűjteni, majd a zöldhulladék-elszállítókra bízni. Ezzel elkerülhető, hogy a kórokozók szétterjédjenek az első tavaszi esőzések alkalmával. A komposztálás sem javasolt ilyen esetekben, mert a komposzt élettere lehet a kártevőknek és betegségeknek.
 
Milyen esetben hagyjuk az avart ott, ahol lehullott? 
A lehullott lomb, ágak és egyéb növényi részek a fák, bokrok és cserjesorok alatt fontos szerepet játszanak a talaj egészséges állapotának megőrzésében.
Ezek a növényi maradványok természetes talajtakaró réteget alkotnak, amely védelmet nyújt a talaj számára. Különösen fontos szerepük van a hideg évszakokban, megóvva a talajt a fagyhatástól.
A lebomlásuk során a növényi maradványok humuszanyagokat termelnek, amelyek gazdagítják a talaj szerves anyag-tartalmát. A humusz javítja a talaj szerkezetét, víztartó-képességét és tápanyag-ellátottságát, ezáltal elősegíti a növények egészséges fejlődését.
Emellett hozzájárul a gyomnövények elszaporodásának megakadályozásához is. Fizikai akadályként szolgálnak, megakadályozva, hogy a gyomnövények csírái megfelelő feltételeket találjanak a talajban a gyökérzet és a hajtás kifejlődéséhez.
 
Összességében tehát a fák, bokrok és cserjesorok alatti növényi maradványok kulcsfontosságú szerepet játszanak a talaj egészséges állapotának fenntartásában, így a növények optimális fejlődésének biztosításában is.