KPE cső 50 mm 6BAR
A KPE csövek képezik öntözőrendszerünk alapjait. Ezekben juttatjuk el a vizet a föld alatt egészen a vízkivezetési pontokig (pl.: szórófejek, csepegtető csövek, mikroöntözés). A kert tervrajza alapján határozhatjuk meg, hogy milyen hosszú KPE csőre lesz szükségünk és azokat milyen idomokkal kell az adott terület formai kialakításának függvényében összekötnünk.
A KPE csövek legfontosabb előnyei
- A mezőgazdasági KPE csövek az egyszerűbb telepítés érdekében lágyabb anyagból készülnek. A fém csövekkel ellentétben a PE csövek könnyebben elkerülik az akadályokat, elviselik a földben bekövetkező mozgásokat.
- Telepítése gyors, kevés csatlakozóelemet kell felhasználni az öntözőrendszer telepítése során.
- A magas ütésállósága és időjárással szembeni ellenállása, valamint vegyszer- illetve korrózióállósága ideálissá teszi ezeket a csöveket az öntözőrendszereknél történő alkalmazására.
- Hosszú élettartam
- UV ellenállás biztosított különféle adalékanyagok hozzáadása révén.
A KPE csövek felhasználási területei
- A KPE csövek felhasználhatóak hideg vizes nyomócső hálózatok, parköntözés, szabad mezőgazdasági területek öntözése és növényházak építése során.
- Az öntözőrendszer bekötési pontjánál, gerincvezetékénél érdemes megfontolni a 10 Bar-os KPE cső alkalmazását, a szárnyvezetékek esetén otthoni, kis kertekben megfelelő választás a 6 Baros KPE cső
- Az 50-es KPE csövek esetén a javasolt átfolyó víz mennyisége: 0 és 125 liter / perc között (csak kiindulási pont, a pontos meghatározáshoz egyedi mérnöki tervezés szükséges)
A KPE csövek felhasználása – gyakorlati tippek
- A KPE csövek megfelelő méretének kiválasztásához pontos tervezés szükséges. Kiindulási pontként használja az ún. KPE nyomásesés táblázatokat, illetve egyeztessem öntözőrendszer tervezőjével.
- Pontos kivitelezés: Alkalmazásához megfelelő méretű munkaárok, ágyazat elkészítése szükséges (a földbe temetéskor ne kerüljön vele érintkezésbe éles kő)
- A földbe helyezés után az idomok környékén földdel terheljük meg, hogy ne mozduljon el
- A sarkokban nem feltétlenül szükséges könyök idomot alkalmazni, hanem hajlítható. A hajlítási sugár a hőmérséklet függvényében változhat. Meleg időben ez a csőátmérő húszsorosa, hideg időben akár ötvenszerese is lehet.
- Vegyszerálló
A KPE csövek csatlakozása
A KPE csövek csatlakoztatására oldható kötésű mechanikai fittingeket javaslunk (KPE gyorskötő idom, nyeregidomok stb.).
A KPE csövek hőállósága:
- -20 – +40°C, azonban +20°C feletti használat esetén a nyomásállóság csökken
- Hődilatáció +4°C alatt ridegebb lesz, ütés hatására könnyen sérül
- 5°C alatt nem javasoljuk a fektetését
- hőtágulása 0,2mm/m/°C – azaz például 5 fok hőmérséklet emelkedés esetén a 100 méter cső 0,2*100*5= 100mm = 10cm
- A szállított folyadék hőmérsékletének emelkedésével tehát az alkalmazható nyomás csökken, emiatt nem javasoljuk például a KPE csöveket a földfelszínen elhelyezni olyan vásárlói igények esetén, amikor nem szeretne valaki ásni. Ilyenkor érdemes megfontolni legalább a fehér színű csövek alkalmazását.
Fontosabb jellemzők, műszaki paraméterek:
Külső átmérő: 50 mm (A hasznos átmérő kiszámítása a csőfal vastagságának levonásával történik. Eszerint azonos külső átmérőjű, de különböző nyomásértékekkel és anyagokkal rendelkező csövekben különböző mennyiségű folyadékot lehet szállítani ugyanazzal a veszteséggel.)
Falvastagság: 3,1 mm
Max. nyomás: 6,3 Bar
Szín: Fekete, zöld csíkokkal
Kiszerelés: 50 méteres tekercsben
Szabvány: ISO 8779
Gyakori kérdések a KPE csövek kapcsán
Miért változik a csőben a víz áramlási sebessége kisebb átmérőjű KPE cső esetén?
A kerti csapod, illetve a szivattyúd fontos hidraulikai jellemzője, hogy maximálisan mekkora mennyiségű vízet képes biztosítani. Igazából józan paraszti ésszel belátható, hogy amikor ugyanakkora mennyiségű vizet egy kisebb átmérőjű csövön szeretnéd adott idő alatt átnyomni, akkor ott nőni kell a víz sebességének.
Miért fontos a víz áramlási sebessége a KPE csőben?
Egy öntözőrendszerben nem megfelelő, ha a víz áramlási sebessége 1,8 m/s felé nő. Ez két szempontból kiemelten fontos. Az egyik, hogy a vízben ilyen sebesség mellett elkezdenek turbulenciák kialakulni, és emiatt drasztikusan elkezd nőni a nyomásveszteség (azaz bizonyos szórófejek nem lesznek alkalmazhatóak az öntözőrendszeredben). A másik ok pedig, hogy ilyen körülmények között megnő az esélye a vízben a kavitáció / kalapácsütés kialakulásának, ami mechnikailag károsíthatja az öntözőrendszered alkatrészeit (szélséséges esetben csőtöréshez, illetve mágnesszelepek meghibásodásához vezethet).
Milyen átmérőjű KPE csövet válasszak akkor?
Általánosságban minél nagyobb átmérőjű csövet érdemes választani, hiszen ebben lesz a legkisebb a nyomásveszteség. Az sem meglepetés, hogy minél vastagabb egy KPE cső, természetesen annál nagyobb beruházást igényel, így amennyiben szűkös a beruházási költségkereted, akkor érdemes, a KPE nyomásesés táblázat alapján javasolt legkisebb átmérőt választanod. Megfelelő tervezési ismeretekkel azonban az is előfordulhat, hogy a nagyobb átmérővel járó nagyobb nyomás olyan öntözési technológiákat is lehetővé tehet, ami miatt a teljes rendszer mégis olcsóbb lehet. Legjobb tudásod szerint bizonyosodj meg róla, hogy az általad választott öntözőrendszer tervező, kertész a te szemponjaidnak megfelelő alkatrészeket választja.
Nálam akár kisebb átmérőjű cső is elegendő lehetett volna a KPE nyomásesés táblázat alapján, mégis nagyobb átmérőjű csőre kaptam ajánlatot? Mi lehet ennek az oka?
Általánosságban elmondható, hogy amennyiben egy mérettel nagyobb KPE csövet alkalmazunk, akkor a nyomásveszteség azonos szállított vízmennyiség mellett kb. harmada lesz. Tehát, ha például 4,5 Bar kezdeti nyomásunk van, korán sem lényegtelen, hogy ott 3 Bar, vagy 1 Bar nyomáscsökkenés van. Hiszen ebben az esetben például 3 Bar nyomáscsökkenés ellehetetleníti számos öntözési technológia alkalmazását.
Milyen méretű KPE csöveket alkalmaznak otthoni öntözőrendszerekben?
Családi házak öntözőrendszerében jellemzően 25-ös, és 32-es KPE csöveket alkalmaznak, hiszen ez tökéletesen megfelelő a vízművek által biztosított nyomás és vízmennyiség értékekhez. Ritka esetben előfordulhat azonban ennél vékonyabb és vastagabb cső alkalmazása is. Emiatt tartunk mi is 20-as, 40-es és 50-es csöveket is.
Az egész öntözőrendszerben egy méretű KPE csövet érdemes alkalmazni?
Itt is több szempontot érdemes figyelembe venni. Amennyiben egy csőméretet alkalmazol, akkor a későbbiekben szervízelésnél nincs kérdés, hogy milyen alaktrészek vannak a rendszerben. A legminőségibb rendszereket építő partnereink például nem használnak 32-es KPE csőnél kisebb átmérőjű csöveket, de tiszteletben tartjuk, hogy sokaknak fontosak az anyagi szempontok is. Bizonyos helyzetekben lehetőséged lehet több méret alkalmazására is, például az aknáig vezető KPE cső szakasz nagyobb átmérőjű és egy zónán, ahol a szárnyvezeték több irányba elágazik, vékonyabbak is lehetnek a vezetékek.