KPE csövek nyomásesés táblázata
Mire szolgál a KPE csövek nyomásesés táblázata?
Ennek segítségével választhatod ki az adott hidrulikai viszonyok között a gazdaságos méretű (átmérőjű) KPE csövet
Hogyan használd a KPE nyomásesés táblázatot?
Mérd meg a maximálisan rendelkezésre álló vizet az öntözőrendszeredhez. Ezt meghatározhatod köbméter / óra (m3/h), illetve liter / perc (l/p) mértékegységekben. A táblázat bal oldalán található oszlopokból válaszd ki ezeket a megfelelő értéket (vagy a hozzá legközelebb eső számot). Keresd ki az oszlopokból, hogy a különböző átmérőjű csövek esetén az adott mennyiségű víz mellett mekkora áramlási sebesség (v – m/s) , illetve mekkora nyomásveszteség (∆p (Bar)) van.
Milyen hosszú csőre vonatkoznak az adatok a KPE nyomásesés táblázatban?
A nyomásesés táblázatban szereplő adatok minden esetben 100 méter csőre vonatkoznak. Azaz, ha 50 méter KPE csövön szeretnéd kiszámolni a nyomásveszteésget, akkor a táblázatban szereplő érték felével kell kalkulálnod.
Miért változik a csőben a víz áramlási sebessége?
A kerti csapod, illetve a szivattyúd fontos hidraulikai jellemzője, hogy maximálisan mekkora mennyiségű vízet képes biztosítani. Igazából józan paraszti ésszel belátható, hogy amikor ugyanakkora mennyiségű vizet egy kisebb átmérőjű csövön szeretnéd adott idő alatt átnyomni, akkor ott nőni kell a víz sebességének.
Miért fontos a víz áramlási sebessége?
Egy öntözőrendszerben nem megfelelő, ha a víz áramlási sebessége 1,8 m/s felé nő. Ez két szempontból kiemelten fontos. Az egyik, hogy a vízben ilyen sebesség mellett elkezdenek turbulenciák kialakulni, és emiatt drasztikusan elkezd nőni a nyomásveszteség (azaz bizonyos szórófejek nem lesznek alkalmazhatóak az öntözőrendszeredben). A másik ok pedig, hogy ilyen körülmények között megnő az esélye a vízben a kavitáció / kalapácsütés kialakulásának, ami mechnikailag károsíthatja az öntözőrendszered alkatrészeit (szélséséges esetben csőtöréshez, illetve mágnesszelepek meghibásodásához vezethet).
Milyen átmérőjű KPE csövet válasszak akkor?
Általánosságban minél nagyobb átmérőjű csövet érdemes választani, hiszen ebben lesz a legkisebb a nyomásveszteség. Az sem meglepetés, hogy minél vastagabb egy KPE cső, természetesen annál nagyobb beruházást igényel, így amennyiben szűkös a beruházási költségkereted, akkor érdemes, a táblázat alapján javasolt legkisebb átmérőt választanod. Megfelelő tervezési ismeretekkel azonban az is reális, hogy a nagyobb átmérővel járó nagyobb nyomás olyan öntözési technológiákat is lehetővé tehet, ami miatt a teljes rendszer mégis olcsóbb lehet. Legjobb tudásod szerint bizonyosodj meg róla, hogy az általad választott öntözőrendszer tervező, kertész a te szemponjaidnak megfelelő alkatrészeket választja.
Nálam akár kisebb átmérőjű cső is elegendő lehetett volna a táblázat alapján, mégis nagyobb átmérőjű csőre kaptam ajánlatot? Mi lehet ennek az oka?
Általánosságban elmondható, hogy amennyiben egy mérettel nagyobb KPE csövet alkalmazunk, akkor a nyomásveszteség azonos szállított vízmennyiség mellett kb. harmada lesz. Tehát, ha például 4,5 Bar kezdeti nyomásunk van, korán sem lényegtelen, hogy ott 3 Bar, vagy 1 Bar nyomáscsökkenés van. Hiszen ebben az esetben például 3 Bar nyomáscsökkenés ellehetetleníti számos öntözési technológia alkalmazását.
Milyen méretű KPE csöveket alkalmaznak otthoni öntözőrendszerekben?
Családi házak öntözőrendszerében jellemzően 25-ös, és 32-es KPE csöveket alkalmaznak, hiszen ez tökéletesen megfelelő a vízművek által biztosított nyomás és vízmennyiség értékekhez. Ritka esetben előfordulhat azonban ennél vékonyabb és vastagabb cső alkalmazása is. Emiatt tartunk mi is 20-as, 40-es és 50-es csöveket is.
Az egész öntözőrendszerben egy méretű csövet érdemes alkalmazni?
Itt is több szempontot érdemes figyelembe venni. Amennyiben egy csőméretet alkalmazol, akkor a későbbiekben szervízelésnél nincs kérdés, hogy milyen alaktrészek vannak a rendszerben. A legminőségibb rendszereket építő partnereink például nem használnak 32-es KPE csőnél kisebb átmérőjű csöveket, de tiszteletben tartjuk, hogy sokaknak fontosak az anyagi szempontok is. Bizonyos helyzetekben lehetőséged lehet több méret alkalmazására is, például az aknáig vezető gerincvezeték vastagabb és egy zónán, ahol a mellégvezeték több irányba elágazik, vékonyabbak is lehetnek a vezetékek.