A pelettált szervestrágyák alkalmazásának előnyei

A talaj termékenységét nagymértékben meghatározza a szerves anyag mennyisége és a mikrobiológiai aktivitás.  A talaj szerves anyag tartalma és összetétele elengedhetetlen a trágyák hasznosulásához, valamint a talaj vízmérlegének fenntartásához. Szerencsére egyre többet tudunk erről a témáról.

A pelettált szerves trágyák előnyei

A pelettált szerves trágyák számos előnnyel rendelkeznek akár a hagyományos friss trágyákkal összehasonlítva is:

  • Homogén szerkezetűek és koncentrált tápanyagtartalommal bírnak, a tápanyagok jobban hasznosulnak a növények számára, ami hatékonyabb trágyázást eredményez.
  • Könnyebb a kezelésük, tárolásuk és a kijuttatásuk is. 
  • Csíra- és gyommentes termékek, amelyek biztosítják a biztonságos felhasználást.
  • Nem terhelik a környezetet csurgalékkal, így védelmet nyújtanak a talaj- és vízszennyeződéssel szemben.
  • Szintén fontos előny, hogy jóval kisebb mennyiség szükséges a kijuttatáshoz, mint a friss trágya esetében. Ez költségkímélő megoldást jelent a gazdálkodók számára.
  • A webáruházunkban értékesített termékek többsége rajta van az ÖMKI által kiadott ökológiai gazdálkodásban fehasználható termékek litáján is (link). 

A pelettált szerves trágyák gyártási folyamata – háttér információk

A fermentációs technológia hosszú folyamata lehetővé teszi, hogy:
  • a végtermék magas baktériumszámmal, humin- és fulvosavval rendelkezzen. Ezek a komponensek kulcsfontosságúak a talaj szerkezetének javításában, a talajélet serkentésében és a tápanyag-gazdálkodás fejlesztésében.
  • Emellett a magas hőmérséklet (80°C) a patogén kórokozók (Salmonella spp., Escherichia coli) elpusztításához is vezet.
Ezek a természetes úton szárított, pelletált trágyák nem esnek át mesterséges hőkezelésen, így a hasznos baktériumok és a beltartalmi értékek megőrződnek.
Ennek köszönhetően a szerves trágya hatékonysága magasabb, és a hektáronkénti költségek alacsonyabbak, mint a mesterséges szárítási folyamathoz képest.

Vásárláskor érdemes figyelni a költséghatékonyságra és a tápanyag-összetételre, mivel ezek segíthetik elő a kívánt tápanyagok jobb felszívódását.